Bělá pod Bezdězem otevřela na zámku infocentrum

23.únor 2015

Informační centrum s expozicí bylo minulý týden úspěšně otevřeno v rekonstruovaných prostorách kulturní památky.I tajemné zámecké sklepy lákají k návštěvě.

V rámci projektu byly opraveny dvě podlaží zámku, kde vznikla expozice s tématikou tkalcovství. Zámek v Bělé je rozsáhlý a v současnosti je využívám převážně na bydlení. Vlastníkem nemovitosti je město Bělá pod Bezdězem, které si nechalo zpracovat studii na obnovu celé památky. Jedná se o značně náročnou akci, která je rozdělena do etap. Realizací tohoto projektu se naplnily částečně cíle první fáze. Dotace z ROP SČ v ose cestovního ruchu se má pohybovat okolo 7,5 mil.kč.

Dříve byly v prostorách, které se nachází na levé straně nádvoří, uhelné a bramborové sklady. Kdo stav před renovací neznal, těžko může pochopit jak zdevastované prostory mohly být, protože nyní svítí čistotou a kvalitními materiály. Můžeme to nazvat zázrakem. Díky dotaci z EU, mohly být použity kvalitní materiály (např. dubové podlahy) a město mělo štěstí na dodavatele prací, protože firma Báča z Poličky odvedla skvělé dílo ve velmi krátké lhůtě. V několika místnostech  už příchozí "nestraší ze tmy " brambory a pod bělounkými klenbami v přízemí  nás u  uvítají milí pracovníci infocentra, kde si můžeme  koupit pohlednici, vybrat vhodnou brožurku a posedět u stolu.

Starosta Bělé k dalším krokům říká: "Kultivace cesty do zámku je pro nás nyní priorita". Chystá se připravit žádost z nového IROPu v rámci podpory památek. Místostarostka Tošovská je ráda, že se celé dílo povedlo, ale dodává, že žádoucí by bylo opravit zámek celý.

Doposud se návštěvníci mohli podívat do II.patra, kde je expozice Máchova kraje a také lze navštívit kapli sv.Josefa.
Text a foto: Klára Fronková


Slavnostní pásku přestříhli - zleva: Karel Horčička - náměstek hejtmana, Tomáš Oliva - 1.náměstek ředitele ROP SČ, starosta Bělé pod Bezdězem Milan Lomoz, Jitka Tošovská - místostarostka města, pan Báča - majitel stavební firmy z Poličky a úplně vpravo je vedoucí Infocentra.druhá z leva:Jana Vltavská, referentka dotačního managementu města, která celou slavnost otevření uváděla
Soubory ke stažení: