logo.png
Your flash movie will be placed here.
transparent.gif
Vyhledávání
Rozšířené vyhledávání


transparent.gif
Dnes je: 27.11.2021 12:00:03  hodin


Právě jste na:  Domů > TISKOVÁ ZPRÁVA 30.4.2013

TISKOVÁ ZPRÁVA 30.4.2013

30.duben 2013


Výsledek auditu nařízeného Evropskou komisí na Regionálním operačním programu Střední Čechy je znám!

 
Dne 30. 4. 2013 uspořádal Regionální operační program Střední Čechy (dále jen ROP) tiskovou konferenci, kde seznámil předseda Výboru regionální rady a hejtman Středočeského kraje Josef Řihák spolu s ředitelem Úřadu Regionální rady Tomášem Novotným všechny přítomné s výsledkem auditu, který nařídila EK v červnu minulého roku jako důsledek kauzy bývalého hejtmana D. Ratha.

 

Ministerstvo financí jako nadřízený orgán vybralo k této kontrole společnost KPMG, která v rámci auditu zkontrolovala 65 projektů v celkové částce více než 3 mld. Kč. Výsledkem je nález pochybení ve výši cca 28 mil. Kč, což odpovídá 0, 93 % z celkových výdajů auditovaných projektů. (tento rozsah kontroly nemá v ČR obdoby, např. na MŽP se kontrolovalo 90 projektů z 8 000, na ROP SČ 65 projektu z celkových 700!). I tak se jedná o první nález pod 2 % ze 7 kontrol operačních programů v ČR, které nařídila EK.

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák k tomu uvedl: „ Audit potvrdil svoji nezávislost a objektivitu, vždyť ministr financí Miloslav Kalousek v říjnu minulého roku prohlásil, že předpokládá, že tento audit dopadne špatně. A vidíte, jak se mýlil! “

 Právě překročení 2% hranice znamená korekci a tudíž platbu pokuty EK. Korekce se udělují za jakékoliv zjištění pochybení nad 2% z kontrolovaného vzorku u auditu  prováděného na pokyn EK či pravidelného každoročního auditu prováděného MF.

 Do současné doby byl již takový nález u 11 ze 17 operačních programů. Kromě ROPu Severozápad (vratka 2,6 miliardy Kč) se jedná zejména o OP Doprava (vratka 9 miliard Kč) či OP Životní prostředí (vratka cca 2 miliardy Kč).

Kromě auditu vzorku projektů kontrolovala firma KPMG také fungování systému správy dotací na ROP SČ. V rámci tohoto auditu systému byly zkontrolovány postupy Úřadu při kontrole žádostí i realizaci projektů. I tento druhý audit skončil bez podstatného nálezu a tudíž bez korekce. Pro srovnání lze uvést, že obdobný audit nařízený Evropskou komisí na ROP Severozápad zjistil chybovost a korekci 10 % a v případě vzorku projektů u ROP SZ zde zjistil chybovost 12,5 %.

Jako třetí byla provedena kontrola výběrových řízení realizována firmou ML Compet a jejími spřízněnými společnostmi. Tato nezávislá kontrola nalezla ze 45 kontrolovaných projektů pouze jedno pochybení. S tímto stanoviskem se ztotožnilo i MF.

V souvislosti s výsledkem auditu se hejtman Středočeského kraje Josef Řihák ohradil proti výrokům předsedy VV Víta Bárty z březnového jednání zastupitelstva Středočeského kraje a řekl: „ Je vidět, že Vít Bárta, který předjímal vracení desítek milionů z fondu do Bruselu, se absolutně neorientuje v oblasti evropských dotací a šíří zavádějící nepravdy.“

Zjištění ze všech auditů na ROP Střední Čechy bylo Ministerstvem Financí oficiálně odesláno Evropské komisi dne 26. 4. 2013. Počítáme s tím, že certifikace by mohla být pro ROP SČ obnovena v červnu, nejpozději v září tohoto roku.

 

 

 

 

Podrobné informace :

Ing. Martina Semelková – tel. 724 521 289, 222 749 732

email: zc.cspor@avoklemesSoubory ke stažení:


transparent.gif
Přihlášení pro reg. uživatele
Anketa


Nové dokumentyRozpočtové opatření č. 10    
Schválený rozpočet 2021    
Rozpočtové opatření č. 9    
Nabídka nepotřebného majetku říjen 2021    
Zápis ze 4. jednání VRR SČ dne 05.10.2021    
Nejstahovanější dokumenty(soubor není k dispozici)    
LIST OF BENEFICIARIES as of 30 April 2016 / Seznam příjemců ke 30.4. 2016    
Finanční a socioekonomické hodnocení projektů    
Pokyny pro žadatele a příjemce pro výzvu č. 91    
Orientační cenové ukazatele 2009 podle RTS a URS    

eu.jpg
fondy.jpg

transparent.gif
transparent.gif
© 2008 Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy Mapa stránek RSS Tisknout stránku Doporučit stránku
„Provoz těchto webových stránek je hrazen z Operačního programu Technická pomoc 2014-2020“Design by: Astro Capital, s.r.o. Powered by logo_php.png